• 1400-08-05 10:45
  • کد محتوا:53109
استفاده از تکنولوژی‌های مدرن برای بهره‌گیری بهتر از پسماندهای شهری/آلودگی ‌هوای اصفهان دغدغه مهم مدیریت شهری

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: در شورای اسلامی شهر در تلاش هستیم که از راهکارهای مناسب برای کاهش آلودگی‌ هوا و نیز حفظ و ارتقای فضای سبز شهر که مولفه اثرگذار در این مهم بوده، استفاده کنیم.

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر اصفهان، غلامحسین صادقیان در برنامه رادیویی صدای شهر  با اشاره به حوزه سلامت و محیط زیست دوره ششم شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار داشت:  در این مدت دیدگاه اعضای شورای شهر پیگیری برای حل مشکلات شهر بوده که علاوه بر استفاده از ظرفیت شهری از پتانسیل‌های موجود در سطح استان و ملی نیز استفاده شود.

وی افزود: شورای شهر صرفا خود را شورای شهرداری نمی داند بلکه نماینده مردم نیز در راستای مطالبه گری آن ها در حوزه قانون هستیم.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه این کمیسیون در خصوص مباحثی است که با سلامت مردم ارتباط دارد، گفت:  در زمینه محیط زیست و حوزه خدمات شهری اقداماتی انجام می‌گیرد که جزو وظایف ذاتی شهرداری‌ها بوده و شهر اصفهان را شهری تمیز و خوب می‌دانیم و  گردشگران داخلی و خارجی خاطرات خوبی از این شهر دارند، بخشی از این رضایت به حوزه خدمات شهری برمی‌گردد.

وی با اشاره به وضعیت آلودگی هوای اصفهان در نیمه دوم سال تصریح کرد: اصفهان با توجه به شرایط موجود جزء شهرهایی است که در زمینه آلودگی هوا اول شده است، تعداد روزهای ناسالم زیادی دارد، آلودگی هوا از مباحثی است که باید به آن پرداخته شود. اما اولین اولویت شهر اصفهان زاینده رود است و اعتقاد داریم جاری شدن زینده رود بسیاری از مسائل را ساماندهی می‌کند.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین مواردی که در این زمینه کاهش آلودگی هوا میتواند کمک کننده باشد، کاهش تزریق آلاینده ها همانند مازوت به هوای شهر بوده که در این زمینه پیگیری ها برای عدم استفاده از مازوت در نیروگاه های استان همت بزرگی است که صورت گرفته و ما نیز در شورای اسلامی شهر در تلاش هستیم که از راهکارهای مناسب برای کاهش آلودگی‌ هوا و نیز حفظ و ارتقای فضای سبز شهر که مولفه اثرگذار در این مهم بوده، استفاده کنیم.

صادقیان همچنین با اشاره به مسئله فرونشست زمین در اصفهان ادامه داد: در حال حاضر شاهد فرونشست زمین هستیم که دلیل آن عدم تغذیه آبخوان‌ها و نبود آب و عدم جریان رودخانه زاینده‌رود به عنوان رگه حیاتی شهر است.

وی با اشاره به توزیع عادلانه خدمات شهری حوزه سلامت در شهر گفت: توزیع عادلانه اماکن خدمات‌رسان سلامت و ارتقای خدمات سلامت همواره مورد توجه کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر اصفهان بوده و در طول دوره‌ها و سال‌های گذشته اقدامات خوبی صورت گرفته اما باید باز هم این دست خدمات در شهر پیگیری شود.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر اصفهان افزود: در مورد بیماران خاص با توجه به مصوبات موجود باید به صورت ویژه در زمینه ارائه خدمات درمانی اقدام شود، همانطور که در شورای شهر رویکرد کمیسیون سلامت، ارتقای سطح سلامت مردم است.

وی درباره بحث پسماند در اصفهان با بیان اینکه روزانه هر نفر نیم کیلو پسماند تولید می‌کند، تاکید کرد: به صورت کلی روزانه بین 950 تا 1000 تن پسماند در شهر تولید می‌شود که با توجه به شرایط خاص آبی و هوایی بین 10 تا 40 متر مکعب شیرابه تولید می‌شود که مشکلات خاص خودش را نظر زیست محیطی در شهر ایجاد می‌کند.

صادقیان با بیان اینکه این پسماندها در کارخانه پسماند در بخش آلی قابل تبدیل به کمپوست بوده و جدا می‌شود و در بخش غیرآلی بخش زیادی از آن دفن می‌شود، گفت: باید از ظرفیت رسانه‌ای شهر و تبلیغات شهری بحث جداسازی و تفکیک پسماند خشک و تر از مبدا استفاده شود که هم در بحث استفاده بهینه از پسماند و نیز کاهش میزان دفن پسماند بهره‌گیری بهتری شود.

وی با بیان اینکه اکنون می توان از تکنولوژی‌های روز برای دفن پسماند استفاده کرد تا دفن به حداقل و حتی به صفر برسد، گفت: می‌توان با استفاده از دستگاه‌های زباله سوز و تبدیل پسماندهای قابل بازیافت به انرژی برق و کمپوست، بسیاری از مسائل زیست محیطی را به حداقل رساند که در این سال‌ها تحقیقاتی نیز در این زمینه صورت گرفته و قرار است از آبان ماه استقرار و استفاده از این دستگاه‌ها که با استفاده از ظرفیت‌های شرکت‌های دانش بنیان اصفهان  و ظرفیت‌های ملی در سازمان پسماند تهیه شده شروع به کار کنند.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر اصفهان مناسب سازی فضاهای شهری برای معلولان در مدیریت شهری را یک  دغدغه دانست و بیان کرد: در این حوزه گام های خوبی برداشته شده یکی از مشاروان شهرداری که از کارمندان نیز هست در این زمینه خودش از ویلچر استفاده می کند و در مورد مناسب سازی و نیازهای معلولان به مدیران شهری مشاوره می‌دهد.

وی افزود: در دوره چهارم به این شکل بوده که هر ساله در هر منطقه یک پارک و خیابان برای استفاده این شهروندان مناسب سازی می‌شد، البته از آنجایی که شهر اصفهان به عنوان شهر دوستدار کودک و سالمند شناخته شده حجم اقدامات نسبت به انتظارات جوابگو نیست و باید با سرعت بیشتر و با نگاه بهتری موضوعات پیگیری شود.

صادقیان تصریح کرد: بعد از خشکی رودخانه زاینده‌رود، یکی از دلخوشی های مردم فضای سبز شهر بوده که حفظ آن نیازمند تامین آب است از آنجائی که با کمبود آب روبرو هستیم که در این ز مینه راهکارهایی برای استفاده از پساب دوبار تصفیه شده فاضلاب شهری با  رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی توسط شهرداری ارائه شده است.

انتهای پیام/