• 1400-08-09 15:06
  • کد محتوا:53129
نمایان شدن چهره فرونشست در ابنیه تاریخی چند هزار ساله/ زخم فرونشست امروز اصفهان، سال‌ها باقی می‌ماند

رئیس کمیسیون پایش و نظارت بر مصوبات شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: فرونشست زمین کم کم دارد چهره خود را با زخم رساندن به مواریث فرهنگی چندین هزارساله و زمین‌های زیادی از شهر نشان می‌دهد.

گزارش اداره ارتباطات و امور بین‌الملل شورای اسلامی شهر اصفهان، احمدرضا مصور امروز يكشنبه نهم آبان ماه در پانزدهمین صحن علنی شورای اسلامی شهر اصفهان در نطق خود با اشاره به تشییع پیکر شهیدان و حماسه 25 آبان اظهار داشت: خداوند را شاکرم که این بار در سنگری جدید توفیق خدمت به مردم شریف شهر شهیدان نصیب اینجانب کرد، همانطور که انتظار می رود خواهم کوشید تا تمام همت و توان خود را مصروف دارم تا در پایان دوره شرمنده همشهریان نباشیم.

وی افزود: اصفهان در مقطع خاصی از تاریخ سترگ خویش به سر می‌برد، باغ شهر با طراوت و پر از باغ‌های چهارگانه و هشت بهشت و امثال آن به نقطه‌ای رسیده است که اینک باید نگران تامین آب شربش باشد و دیده به راه زاینده‌رودی داشته باشد که اکنون و گاهی فقط آبی به خود می‌بیند.
در شرق و غرب این شهر، کشاورز و باغدار داغدار خشکسالی و در شهر آن مرگ تدریجی اصفهان سرسبز و زیبا را به سوگ نشسته‌ایم. این حق اصفهان نبوده و نیست.

رئیس کمیسیون پایش و نظارت بر مصوبات شورای اسلامی شهر اصفهان یادآور شد: استان پیشرو در انقلاب اسلامی و تقدیم 23 هزار شهیدسرافراز و هزاران جانباز و کارنامه‌ای سراسر افتخار در خدمت به کشورعزیزمان، نباید نگران حیات خویش باشد.

وی بیان کرد: از شکوه که بگذریم اکنون فرصتی پیش آمده که در استان و استانداری، شورا و شهرداری، مجلس و نمایندگان شهرستان با هم‌افزایی و یکصدایی و پیشتیبانی بکوشیم تا قدر توان خود از آلام این شهر فیروزه‌ای بکاهیم.

مصور افزود: امروزه آب و زاینده رود جاری تنها دغدغه دلسوزان نبوده، آلودگی هوا و اثرات ناشی از آن نیز اکنون احساس خفگی شهروندان را به صورتی روزافزون تشدید کرده است و برای بازگرداندن هوای پاک به مردم لازم است همه دستگاه‌های اجرایی در کنار صنعت و اصناف تحت یک برنامه مشخص و تقسیم وظیفه در کاستن از این آلام بکوشند.

وی با اشاره به فرونشست زمین در شهر اصفهان خاطرنشان کرد: فرونشست زمین کم کم دارد چهره دهشتناک خود را با زخم رساندن به مواریث فرهنگی چندین هزارساله و زمین‌های زیادی از شهر نشان می‌دهد، زخمی که به گفته متخصصان امر حتی اگر امروز دلیل حدوث آن از بین برود تا سال‌ها آثارش باقی خواهد بود و خدا نکند اتفاقی بیفتد که آبروی کشور را تحت الشعاع قرار خواهد داد.

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان بیان کرد: اصفهان به کسب و کار شهروندان و به گردشگران داخلی و خارجی خود زنده است، بحران آب، خشکی زاینده‌رود، آلودگی هوا و فرونشست زمین می‌رود تا به تدریج اصفهان را از مقصد سفرها حذف کرده و یا حداقل از بخش عمده‌ای از اقتصاد گردشگری بکاهد.

وی افزود: اکنون موقع آن است تا شورای شهر و شهرداری در کنار میراث فرهنگی و سایر نهادهای ذی ربط به تدبیری پرداخته و تلاش خود را برای گامی به جلو متناسب با وضعیت فعلی مبذول کرده و از بخشی نگری پرهیز نمایند، تاکید می‌کنم که برای همه موارد ذکر شده باید از اصفهان و اصفهانی‌ها صدایی واحد و متحد شنیده شود.

مصور خاطرنشان کرد: اکنون در سایه همدلی‌های شورای شهر و شهرداری و نمایندگان مجلس و با حضور استانداری جوان و انقلابی در راس استان، این امید شکل گرفته که تدبیری شایسته جای بی‌تدبیری‌های گذشته را بگیرد.

وی اضافه کرد: پس از انتخاب و انتصاب شهردار با همه حواشی و فراز و فرودهای عادی و غیرعادی آن اکنون کار چیدمان تیم شهرداری با سلیقه و برنامه شهردار در حال انجام است، امیدوارم این دوران به سرعت مدیران جدید و یا تثبیت مدیران قدیم هر کدام که با برنامه شهردار منطبق است به زودی به پایان برسد تا با شروع جدی کار و اجرای برنامه‌ها که توقع و خواست جدی شورای اسلامی شهر از ایشان بوده از دوران انتقالی عبور کرده و به انچه از تیم اجرایی مدیریت شهری انتظار می‌رود، برسیم.

رئیس کمیسیون پایش و نظارت بر مصوبات شورای اسلامی شهر اصفهان بیان کرد: شورای اسلامی شهر اصفهان در این مدت کوشیده است که کمترین فشار و سلیقه‌ای را به شهرداری تحمیل نکند تا بتواند وظیفه نظارتی خود را با دقت و همت جامعه عمل بپوشاند و طبیعی است که همواره به مشورت مدیران اجرایی پاسخی درخور داده است و اگرچه با همه انتصابات موافق نبوده است اما حق شهردار را در تعیین مدیران خود به رسمیت شناخته و تنها ملاک‌های مشخص را تبیین نموده است.

وی گفت: باید به مدیران مهلت لازم برای اثبات توانایی و مهارت‌های خود داده شود و تلاش گردد شرایط کاری منطقی و مبتنی بر موازین قانونی حفظ شود. یکی از محورهای مورد توافق در مدیریت شهری توجه به مناطق کم برخوردار و نقاطی از شهر است که مغفول مانده و امیدوارم شهردار با استفاده از همه ظرفیت‌ها به این مهم بپردازد و توجه داشته باشد که باید از موازی کاری، دوباره کاری و تلاش‌های پرسرو صدا و تکراری بپرهیزد و با تبعیت از سیاست‌گذاریهای شورای شهر کارنامه درخشانی را در این دوره از خود برجای گذارد.

مصور افزود: باید شان و احترام افرادی که جایشان را به نیروهای تازه نفس می‌دهند حفظ شود و نیز در خصوص کسانی که در معرض انتخاب برای مسئولیت بودند به طور اکید رعایت شود، عهد ما همان است که از ابتدا بوده است، تحول ساختاری، مبارزه با فساد و آسان‌سازی هر کاری که شهروندان با شهرداری داشتند، طبیعی است که هر سه مورد مخالفان خود را داشته که تلاش خواهند کرد به هر قیمت مانع آن شوند و نباید به آن اهمیت داده شود.

انتهای پیام/