• 1400-09-13 18:08
  • کد محتوا:53530
بررسی چالش‌های آبیاری فضای سبز اصفهان در جلسه ویژه کمیسیون آب و مناطق کم‌برخوردار شورای اسلامی شهر 

جلسه کمیسیون ویژه آب و مناطق کم برخوردار شورای اسلامی شهر اصفهان این هفته با موضوع مهم بررسی روش‌های مدیریت تأمین منابع و مصارف آب در شهرداری اصفهان برگزار گردید. 

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر اصفهان، این جلسه با حضور مجید نادرالاصلی، رییس کمیسیون ویژه آب و مناطق کم برخوردار شورای اسلامی شهر، عباس حاج‌رسولی‌ها، احمدرضا مصور، سیدامیر سامع، مصطفی نباتی‌نژاد، حجت‌الاسلام مهروی‌پور و علی صالحی از اعضای این کمیسیون و نیز معاون عمران شهرداری اصفهان، رؤسای سازمان‌های خدمات شهری و فضای سبز شهرداری اصفهان برگزار شد. 

مجید نادرالاصلی در این جلسه با بیان اینکه باید در خصوص مسائل اصفهان تدبیر کنیم، اظهار کرد: امروز مشکلات اصفهان و مشکل آب و کمبودهایی که وجود دارد تبدیل به موضوعی اجتماعی و امنیتی شده است. 

وی با اشاره به دستور جلسه این هفته کمیسیون درباره بحث مصارف آب در همه سطوح مدیریت شهری، صرفه‌جویی آب و به ویژه مدیریت مصرف آن در حوزه فضای سبز و اقدامات انجام شده و راهکارهای خروج از مشکلات این حوزه گفت: راهکارهای صرفه‌جویی بهتر و استفاده بهینه از ظرفیت‌های موجود باید مورد توجه قرار گیرد. 

رئیس کمیسیون ویژه آب و مناطق کم‌برخوردار شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: در خصوص اختلاف نظرهای موجود در حوزه آبیاری فضای سبز با رؤسای دیگر سازمان‌ها و ادارات باید جلسات لازم برگزار شود. 

وی با اشاره به ارائه پیشنهادات و راهکارهای عملیاتی از سوی کمیسیون ویژه آب شورای شهر، کمیسیون آب اتاق بازرگانی و شرکت‌های دانش بنیان گفت: مدیریت شهری می‌تواند بهره‌گیری مناسبی از ظرفیت‌های شرکت‌های دانش بنیان و فناوری‌ها و تکنولوژی‌های نوین پیشنهادی از سوی این شرکت‌ها داشته باشد. 

نادرالاصلی با بیان اینکه ارائه راهکارهای مدل‌های کشت و صرفه‌جویی در حوزه فضای سبز مورد توجه قرار گیرد، تأکید کرد: نباید در حوزه مدیریت بهینه مصرف آب و بحث حفظ و حراست از فضای سبز و آبیاری این رگه حیاتی شهر از بعد اجتماعی آن غافل شد. 

گفتنی است؛ ارزیابی وضعیت سیاه تأمین مصرف آب برای آبیاری فضای سبز، مدیریت و اولویت‌بندی آبیاری بین چنارهای ۵۰ ساله یا چمن، بحث‌های فنی استفاده از آب‌های خاکستری در حوزه آبیاری فضای سبز، کاهش بارش باران در طول چهار سال گذشته، کاهش و افت شدید سطح آب‌های زیرزمینی، افت وضعیت کیفی آب‌های زیرزمینی و خشکی رودخانه زاینده‌رود از جمله معضلات حوزه آب مدیریت شهری بوده که در این جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت. 

همچنین ارائه راهکار و گزینه‌های تأمین آب فضای سبز شهر اصفهان، استفاده از آب‌های سطحی، زیرزمینی و آب‌های پساب در حوزه آبیاری فضای سبز شهر و بررسی چالش‌های موجود در تأمین اّب فضای سبز شهر و روش‌های کاهش مصرف آب در این بخش از دیگر مواردی بود که در این نشست تخصصی مورد بررسی قرار گرفت. 

توسعه خطوط انتقال آب، احداث رینگ پسآب، اجرای طرح جامع آب فضای سبز شهر اصفهان، توسعه و تامین سیستم‌های آبیاری تحت فشار، توسعه و بهسازی سیستم آبیاری و شبکه توزیع آب از راهکارهای ارائه شده در این نشست بود. 

انتهای پیام/