• 1400-09-14 09:06
  • کد محتوا:53531
دستگاه‌ها به وظایف خود در قبال آلودگی هوا عمل کنند

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان یکی از مسائل مهم و نقاط تمرکز شورای ششم را مطالبه‌گری در خصوص وضعیت نامناسب آلودگی هوا دانست و گفت: امیدواریم در این خصوص تمامی دستگاه‌های مسئول به صف شوند و طبق تعهدات خود برای کاهش میزان آلودگی هوا به وظیفه خود عمل کنند. 

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر، محمد نورصالحی صبح امروز در نطق پیش از دستور بیستمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار کرد: همانگونه که پیشتر هم بیان کردیم شورای اسلامی شهر اصفهان در دوره ششم بر تلاش در راستای حداکثر توان خدمت‌رسانی به مردم و مدیریت بهینه شهری، تأکید دارد و در این راستا مطالبه‌گری مشکلات بر جای مانده از سالیان گذشته و کوتاهی در مقابل مشکلات عدیده اصفهان را نیز به جد پیگیری خواهد کرد.

وی افزود: بر این اساس باید تأکید کرد که یکی از مهمترین دغدغه‌های حال حاضر اصفهان که بارها به آن اشاره شده است، مسئله آلودگی هواست که در روزهای پایانی هفته گذشته بار دیگر شاهد اوج گیری شدید آن بودیم و به حتم در صورت عدم همراهی متولیان امر و ناسازگاری شرایط جوی، بار دیگر ادامه آن را به نظاره خواهیم نشست. 

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان یکی از مسائل مهم و نقاط تمرکز شورای ششم را مطالبه‌گری در خصوص وضعیت نامناسب آلودگی هوا دانست و گفت: امیدواریم در این خصوص تمامی دستگاه‌های مسئول به صف شوند و طبق تعهدات خود برای کاهش میزان آلودگی هوا به وظیفه خود عمل کنند. 

وی ادامه داد: دلایل بروز این وضعیت و سهم هر بخش، به صورت کامل مشخص است و از سوی دیگر واضح است که چه راهکاری برای کاهش آلودگی وجود دارد، حال آنکه گویا بعضی از مسئولان ذی‌ربط، بنای آن را ندارند تا به وظایف خود در این راستا به درستی عمل کنند.

نورصالحی خاطرنشان کرد: امیدواریم با پیگیری و مطالبه جدی مدیریت شهری اصفهان، همراهی استاندار محترم اصفهان و مردم، آسیب‌های ناشی از آلودگی هوا در فصل سرد سال را کمتر شاهد باشیم.

وی با بیان اینکه همچنان مسائلی که شهر اصفهان را مورد تهدید جدی قرار می‌دهد روی میز است، تأکید کرد: این خواسته جدی شهروندان اصفهان از دولت محترم است که در خصوص وضعیت بحران‌های زیست محیطی، مسئله آب، فرونشست و... نهایت جدیت را به خرج دهد و تا حصول نتیجه و پایدار شدن شرایط دست از برنامه ریزی، اجرا و بازخورد نکشد.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با تأکید بر اینکه برای عبور از این مشکلات باید دست به دامان علم و تجربه‌های موفق ملی و بین المللی شد که توانسته‌اند عبور از بحران‌های این چنینی را برای دولت‌ها ممکن سازند، تصریح کرد: فرصت آزمون و خطا سپری شده است و باید راهکارهای علمی و تجربه شده را به اجرا در آورد. 

وی با تبریک شانزدهم آذرماه روز دانشجو گفت: چه نیکو است که ظرفیت‌های علمی این قشر برای عبور از مشکلاتی که ایران عزیز و به خصوص فلات مرکزی آن را درگیر مشکلات عمده زیستی محیطی ساخته است، به کار گرفته شود.

نورصالحی افزود: اساتید، دانشجویان و دانشگاه‌ها، مراجعی هستند که می توانند پیشنهادهای مناسبی روی میز مجریان بگذارند و تجربه نشان داده است هرگاه به عالمان جوان و دانشگاهی خویش اعتماد کرده‌ایم، نتیجه آن را به نظاره نشسته‌ایم. 

وی با گرامی‌داشت یاد شهید مجید شهریاری بیان کرد: شهید والامقام دکتر مجید شهریاری، فیزیک‌دان و دانشمند هسته‌ای در زمانی که کشور‌های صاحب فناوری هسته‌ای پزشکی ایران را از نظر صفحات سوخت هسته‌ای - که در تولید رادیودارو‌ها کاربرد دارد- تحریم کرده بودند، توانست با همکاری دیگر دانشمندان هسته‌ای کشورمان صفحات سوخت با غنای ۲۰ درصد را در کشور بومی‌سازی کند.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان خاطرنشان کرد: دانشگاهیان عالم در عرصه‌های مختلف می‌توانند گره از مشکلات ایران عزیز و اسلامی باز کنند و کافی است در این مسیر خواست جدی ما اعتماد به این جوانان باشد. 

وی افزود: امیدواریم دولت محترم برای عبور از مشکلاتی که نتیجه تغییرات زیست محیطی و البته کوتاهی دولت‌های پیشین است از هیچ تلاشی فروگذار نکنند و در این راستا ظرفیت‌های ثابت شده بین المللی و جوانان دانشمند و نخبه داخلی را نیز به عنوان اهرمی جدی برای دستیابی به اهداف به کارگیری کند.

نورصالحی در ادامه با اشاره به مهمترین نیاز جوانان نخبه تأکید کرد: شرایط و امکاناتی که در اختیار جوانان نخبه این سرزمین قرار می‌گیرد باید در تراز جهانی باشد. جوان نخبه، مهمترین سرمایه یک کشور است و باید ظرفیت‌ها، امکانات، رفاهیات و آرامش یک نخبه به شکلی باشد که او تنها دغدغه مندی‌اش توسعه و صدور علم باشد. از این رو از دست اندرکاران می‌خواهیم در این راستا همت و تغییر محسوس را ایجاد کنند.

وی با اشاره به توجه و استفاده از ظرفیت دانشی که نخبگان و دانشجویان در آن مسیر حرکت کرده و در آن به محصول یا خدمتی قابل توجه دست یافته‌اند، گفت: بر مدیران واجب است که توجهی مدبرانه و نگاهی خریدارانه به دست‌آوردهای دانشجویان، نخبگان و به ویژه شرکت‌های دانش بنیان داخلی شود و این مسئله به حوزه مسئولیت شورای اسلامی شهر و شهرداری اصفهان به صورت ویژه تاکید می شود که ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان مورد توجه قرار گیرد.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان در بخش دیگری از نطق خود اظهار کرد: سازمان مدیریت و برنامه ریزی در بودجه پیشنهادی اولیه 1401 در راستای صرفه جویی در بودجه حداقل‌های باقیمانده در ردیف‌های بودجه سالیانه در حوزه شهرداری‌ها مانند سهمیه قیر شهرداری، استفاده از فاینانس توسط شهرداری‌ها، تسهیلات در حوزه حمل و نقلی، تضمین دولت برای انتشار اوراق مشارکت شهرداری‌ها، استفاده از اوراق مالی اسلامی برای خرید ناوگان و تجهیزات و امثال آن را حذف کرده است.

وی ادامه داد: چرا دولت صرفه جویی را از ساختار عظیم الجثه و تنومند و کم بازده خود شروع نمی‌کند؟ یک روزی کل هزینه حمل و نقل عمومی و یارانه آن توسط دولت پرداخت می‌شد و رفته رفته آنقدر آب شد تا به حداقل تسهیلات و اوراق مشارکت رسیده بود که آن هم در حال از بین رفتن است، بنابراین اشکالات ناشی از این وضعیت بر مردم متحمل می‌‌شود، زیرا نتیجه اصلی آن افزایش آلودگی هوا است.

نورصالحی خطاب به نمایندگان مجلس گفت: از نمایندگان شریف مجلس به جد می‌خواهیم نگذارند چنین اتفاقی بیفتد که قطعا فشار بیشتر بر مردم و عقب‌رفت شهرها و شهرداری‌ها را به دنبال خواهد داشت. از وزیر محترم کشور هم تقاضا داریم همانگونه که مکاتبه کرده‌اند موضوع را تا به نتیجه رسیدن پیگیری کنند.

انتهای پیام/