• 1400-09-14 09:57
  • کد محتوا:53532
۴۸۳ هکتار واحد کارگاهی غیرمجاز از عوامل آلودگی هوای اصفهان/ عوارض آلایندگی فقط از دانه درشت‌ها گرفته می‌شود

مدیرکل محیط زیست استان اصفهان ۴۸۳ هکتار واحد کارگاهی غیرمجاز از جمله دلایل آلودگی هوا در اصفهان است، گفت: عوارض آلایندگی از دانه درشت‌ها گرفته می‌شود در حالی که این واحدهای کوچک عوارض خود را طبق قانون پرداخت نمی‌کنند.

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین‌الملل شورای اسلامی شهر اصفهان، ایرج حشمتی صبح امروز در بیستمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار کرد: سازمان ملل در مطالعات انجام شده مشکلات زیست محیطی ایران را در پنج بخش مطرح کرده که شامل آب، آلودگی هوا، تخریب خاک، مصرف بی‌رویه انرژی و انقراض تنوع زیستی است.

وی افزود: اصلی‌ترین مشکل در استان اصفهان آب، آلودگی هوا و تخریب خاک است که عوارض مرتبط با این بخش‌ها را به عینه مشاهده می‌کنیم.

مدیرکل محیط زیست استان اصفهان با اشاره به شروط حرکت در مسیر توسعه پایدار گفت: در این راستا فعالیت‌ها باید جنبه‌ اقتصادی داشته باشد، منجر به تخریب محیط زیست نشود، برهم زننده نظم اجتماعی نباشد و حقوق نسل‌های آینده را پایمال نکند. متأسفانه در استان اصفهان اصول حرکت در مسیر توسعه پایدار، رعایت نشده است.

وی با بیان اینکه ۷۰ درصد صنایع استان در ۶ درصد مساحت جغرافیایی یا شعاع ۵۰ کیلومتری واقع شده است، گفت: ۷۵ درصد جمعیت نیز در همین شعاع زندگی می‌کنند. در این مساحت، ۱۰۰ واحد تولید گچ، ۵۰ واحد تولید قیر سنتی، ۳۵۰ واحد تولید آجر و ۵۰۰ واحد ریخته‌گری سنتی فعالیت می‌کنند.

حشتمی ادامه داد: از مجموع ۱۲ هزار هکتار شهرک صنعتی، ۶ هزار هکتار در همین شعاع قرار دارد و ۸۰ درصد از صنایع در همین مساحت فعالیت می‌کنند.

مدیرکل محیط زیست استان اصفهان بیان کرد: در محیطی اندک و کوچک، هم زیست می‌کنیم و هم اشتغال داریم؛ بنابراین این آمار، نشان دهنده توزیع نامتوازن صنایع در اصفهان است؛ این در حالی است که در برخی شهرهای استان اصلا توسعه صنعتی نداریم و بیشتر بارگذاری صنایع در کلانشهر اصفهان بوده است.

وی با بیان اینکه با توجه به منابع انسانی، بودجه و امکاناتی که در اختیار داریم نمی‌توانیم پایش مدون داشته باشیم، خاطرنشان کرد: ۵۵۰ صنعت آلاینده در استان اصفهان وجود دارد که ۴۵۰ صنعت آن در شعاع ۵۰ کیلومتری یا ۶ درصد از مساحت استان است.

حشمتی با بیان اینکه تمام صنایع آلاینده براساس قانون باید یک درصد از درآمد سالیانه خود را به عنوان عوارض آلایندگی پرداخت کنند، تصریح کرد: آمار سال ۹۷ که از سازمان بازرسی دریافت کردیم ما را متحیر کرد. ما کارخانه‌های گچی داریم که ۱۰۰ هزار تومان یا ۵۰۰ هزار تومان عوارض آلایندگی پرداخت می‌کنند و این به ضرر مردم است.

وی ادامه داد: بخشی از مطالبات شهرداری‌ها باید محقق شود، عوارض آلایندگی از دانه درشت‌ها گرفته می‌شود در حالی که این واحدهای کوچک عوارض خود را طبق قانون پرداخت نمی‌کنند.

مدیرکل محیط زیست استان اصفهان با بیان اینکه یک میلیون انواع خودرو و ۶۰۰ هزار دستگاه موتورسیکلت در اصفهان تردد می‌کنند، گفت: اصفهان رکوددار مصرف گازوییل در کشور است و همه اینها عوارض آلایندگی را تشدید می‌کند.

وی با بیان اینکه ایجاد ۴۸۳ هکتار واحد کارگاهی غیرمجاز از عمده‌ترین دلایل آلودگی هواست، گفت: بخشی از این مجموعه کارگاهی را محیط زیست برای سازماندهی صنوف به شهرداری‌ها واگذار کرده است، اما تغییر خودخوانده و غیرمجاز سبب ایجاد مشکلات شده است. به عنوان مثال، ما زمین‌هایی را در خمینی‌شهر واگذار کردیم تا صنوف مزاحم به آنجا منتقل شوند اما تمام این مساحت، به سنگ‌بری تبدیل شده و آلودگی‌های ناشی از سنگ را به اصفهان تحمیل می‌کند. نامه‌ای به سازمان بازرسی نوشتیم تا بررسی شود که کدام دستگاه در این میان ترک فعل کرده است.

حشتمی استفاده از سوخت دوم یا مازوت را از جمله دلایل آلودگی هوا در اصفهان دانست، گفت: میزان بارندگی در استان اصفهان ۷۲ میلیمتر، در کرج ۳۸۲ و تهران ۳۱۷ میلیمتر است. در این میان وقتی می‌خواهند نسخه مازوت را مطرح کنند می‌گویند همه کلانشهرها باید بسوزانند. در وزارت نیرو می‌گویند اصفهان تافته جدا بافته است، می‌گویند چرا اصفهانی‌ها پلمپ‌ها را باز نمی‌کنند، مگر خون آنها از مردم تهران و کرج رنگین‌تر است؟

وی افزود: اینجا نکته‌ای وجود دارد که پیرامون آن آگاهی رسانی نکرده‌ایم. توضیح نداده‌ایم که سهم ما از صنایع استراتژیک کشور چقدر است و اگر اصفهان بخواهد طبق قانون با این صنایع برخورد کند تولید کشور با مشکل مواجه می‌شود. نگفته‌ایم که میزان آلودگی در استان اصفهان به مراتب بیشتر از سایر استان‌هاست، شاید هم گفته‌ایم صدای ما نرسیده است. باید بگوییم که در دهه‌های گذشته برخی مسائل را لاپوشانی کرده‌ایم، بنابراین تصور می‌کنند اصفهانی‌ها زیاده‌خواه هستند.

مدیرکل محیط زیست استان اصفهان با بیان اینکه روزهای آلوده در هشت ماهه امسال ۴۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است، تصریح کرد: هم اقلیم در این میان تاثیرگذار است و هم اقدامات انجام شده در راستای کاهش آلودگی هوا مناسب و اثرگذار نبوده است. همیشه به مسئولان می‌گویم آیا می‌خواهید مردم در اصفهان زنده بمانند یا در این شهر زندگی کنند؟! اگر پاسخ این است که مردم زنده بمانند، بله امکان دارد؛ اما در این شهر نمی‌توان زندگی کرد. ترک فعل دستگاه‌ها باید بررسی شود، چون حقوق شهروندی و نسل‌های آتی در این استان پایمال شده است.

وی خاطرنشان کرد: اصفهان در سال ۹۸، ۱۰۲ روز هوای آلوده داشته است در حالی که این آمار با تعداد روزهای هوای آلوده در تهران، مشهد و تبریز قابل مقایسه نیست، بنابراین بر خلاف صحبت‌هایی که مطرح می‌شود باز شدن پلمپ مازوت در نیروگاه‌های اصفهان نمی‌تواند موثر باشد.

انتهای پیام/