• 1400-10-26 12:37
  • کد محتوا:53886
مدیران مراقب باشند پیمانکاران سرقفلی‌دار نسخه بودجه‌های منطقه‌ای را ننویسند

رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه مدیران مراقبت کنند پیمانکاران سرقفلی‌دار مناطق برایشان نسخه بودجه‌های منطقه‌ای را ننویسند، گفت: به هیچ وجه توجیه‌پذیر نیست که درآمد مناطق پردرآمد در همان مناطق، صرف لوکس‌سازی منطقه شود‌.

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین‌الملل شورای اسلامی شهر اصفهان، مصطفی نباتی نژاد در نطق میان دستور بیست و ششمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار کرد: در چهارمین نطق رسمی خود و در نکوداشت ایام، به مقام واجب‌التکریم ام‌البنین همسر کریمة امیر مؤمنان و مادر اسوه و اسطوره ایثار، حضرت ابالفضل العباس علیه‌السلام درود می‌فرستم و به پیشگاه شهروندان عزیز عرض سلام و ارادت دارم.

وی افزود: حدود یک‌هشتم از زمان خدمت خادمانتان مثل گذشتن ابرها گذشت و باقی آن نیز به همین سرعت خواهد گذشت.

رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: در طول این شش ماه کمتر از دو درصد از همکاران ارجمند مدیریت شهری در بخش‌های مختلف سازمانی به واسطه بازنشستگی، تمایل شخصی و مصلحت مدیران ارشد تغییر کردند. مسلما این تغییرات به تأثر از تغییری که در ذات طبیعت و آفرینش وجود دارد طبیعی است. آرزو دارم این تغییرات برای تمامی طرف‌های تغییر و از همه مهم‌تر دستگاه مدیریت شهری منشأ خیر و اصلاح باشد.

وی افزود: این دو درصد از منصوبان جدید اغلب دارای صلاحیت‌های مورد تأیید اکثر صاحب‌نظران بوده و اگر چه ممکن است اندکی از آن‌ها نیز توسط دیگرانی به جناب شهردار و مدیران ارشدشان معرفی شده باشند، اما بر آگاهان ادوار مختلف شهرداری پوشیده نیست که انتصاب آن‌ها از آگاهانه‌ترین، آزادانه‌ترین و مسئولانه‌ترین انتخاب‌ها در ادوار مختلف شورای اسلامی شهر اصفهان است.

نباتی نژاد تصریح کرد: این آزادی عمل نقش نظارتی و مطالبه‌گری خادمان مردم را پررنگ‌تر از گذشته کرده است، امری که امیدوارم پیامد آن ارتقای اعتماد عمومی به نهاد شورا باشد.

وی گفت: در ادامه عرایضم همان دو درصد از کارکنان تغییر یافته را (که عموما نقش فرادست بر ۹۸ درصد دیگر کارکنان خدوم و شریف شهرداری را دارند) مخاطب قرار می‌دهم. با این ملاحظه که تذکر به این عزیزان ابتدا تذکر و انذار به خویش است و سپس توصیه‌ای به برادران و خواهران همراه.
خلاقیت و نوآوری سازمانی تنها راه خروج از چرخه پرتکرار رکود است

رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان خاطرنشان کرد: خلاقیت و نوآوری سازمانی تنها راه خروج از چرخه پرتکرار رکود و روزمرگی‌ها برای به یادگار گذاشتن برگی نو در تقویم حکمرانی سال‌های ابتدایی قرن چهاردهم اصفهان است. 

وی افزود: ضمن درخواست از همه مدیران جدید و به خصوص ابقا شده ستادی، مناطق، سازمان‌ها و شرکت‌ها در توجه و تجسس پیرامون این مفهوم انگیزشی، به اداره کل نوسازی توصیه می‌کنم که برای شناخت عمیق و وسیع مفهوم نوآوری سازمانی و کاربست آن در تأمین منابع جدید و تغییر در رویه‌ها و فرایندهای کاری با برگزاری کارگاه‌های جذاب، فراگیر، هدفمند و رسته‌محور  در فصل بهار و همچنین تولید محتوای مناسب دست به کار شود.
نباتی نژاد خاطرنشان کرد: امید زیادی دارم طی راهبردی چنین دوره‌ای، ضمن تغییر در پارادایم‌ها ان‌شاالله به ارتقای بهره‌وری سازمان منجر خواهد شد.

«بی‌تفاوتی سازمانی» در بخش قابل توجهی از بدنه شهرداری مشاهده می‌شود

وی با بیان اینکه با وجود روحیه تعاملی کم‌سابقه شهردار اصفهان با همه سطوح همکاران و مردم و شناخت وی از حوزه روان‌شناسی سازمانی، نشانه‌هایی از سرایت و تسری مفهوم «بی‌تفاوتی سازمانی» به بخش قابل توجهی از بدنه مشاهده می‌شود، گفت: این پدیده نه‌چندان نوظهور اگر چه در مقایسه با بسیاری از سازمان‌های دیگر سهم، شدت و قدمت کمتری در مدیریت شهری دارد، اما با توجه به احوالات فردی، سیستمی و نیز اَبَرچالش‌های محیطی همچون کرونا، تورم، کم‌آبی و آلودگی هوا خطر تسری، تعمیق و ماندگار شدن این بی‌تفاوتی در سازمان وجود دارد.

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: از مدیران و همکارانی که شهرداری را همچون خانواده خود دوست دارند می‌خواهم که هر کدام از ایشان با حلم و تدبیر، روشنی‌بخش محیط پیرامون خود باشند و با توصیه به دیگران در مسیر کنترل و حل این چالش مضمحل‌کننده گام بردارند. 

وی اضافه کرد: در همین جا نیز از اداره کل سرمایه انسانی شهرداری درخواست می‌کنم تا از این دیرتر نشده به دور از تشریفات مرسوم، با تشکیل هیئت اندیشه‌ورز ارتقای فرهنگ سازمانی، اقدام‌پژوهی در خصوص این مهم و سایر موضوعات مرتبط را در اولویت قرار داده و گزارشی از آن به شورا ارائه دهد؛ چرا که همه نیروها عناصری از سرمایه‌های سازمانی و عائله امروز متولیان امر بوده و به گردن ما حق دارند.

نباتی نژاد با بیان اینکه متأسفانه خبرهای ناگواری از نوع فرایند بودجه‌ریزی در برخی مناطق، سازمان‌ها و شرکت‌های پردرآمد شهرداری به گوش می‌رسد، گفت: آنانکه باید بفهمند و بشنوند امیدوارم متوجه عرائض بنده بشوند.

مدیران مراقبت کنند پیمانکاران سرقفلی‌دار مناطق برایشان نسخه بودجه‌های منطقه‌ای را ننویسند

وی تصریح کرد: مدیران مراقبت کنند پیمانکاران سرقفلی‌دار مناطق برایشان نسخه بودجه‌های منطقه‌ای را ننویسند. در شرایطی که مناطق کم‌برخوردار شهر سال‌هاست معطل تملک خیابان‌های محوری برای توسعه هستند و روند افزایش قیمت املاک و دیگر متغیرها باعث شده است گسست منطقه‌ای در شهر عریان شود، به هیچ وجه توجیه‌پذیر نیست که درآمد مناطق پردرآمد در همان مناطق، صرف لوکس‌سازی منطقه شود‌. شخصا به عنوان عضو شورا، معاونت‌های برنامه‌ریزی، مالی اقتصادی، عمران، خدمات شهری، فرهنگی و ترافیک را مسئول تحقق عدالت فضایی و توسعه متوازن شهر می‌دانم.

پشت میز نشستن‌های روزانه عاملی برای دور شدن از مردم است

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: پشت میز نشستن‌های روزانه عاملی برای دورشدن از مردم و اخذ تصمیمات تخیلی و فانتزی است. از طرفی ترجمانی از انقلابی‌گری در مدیریت شهری مرد میدان بودن است. لذا اگر ادعای حرکت در مسیر حاج قاسم داریم، باید جدا از دریافت درخواست شهروندی از طریق نامه و رسانه مردمی ۱۳۷ و سایر درگاه‌ها، رؤسای اداره‌های عمران، خدمات شهری، حمل‌ونقل و فرهنگی اجتماعی مناطق ۱۵ گانه با انجام پیمایش‌های میدانی و دوره‌ای، سیاهه‌ای مکان‌مند از گلوگاه‌های منطقه‌ای مربوط به حوزه تخصصی ماموریت خود ترسیم و از طریق پیگیری متعهدانه و حل بند به بند آن، سیاهه را بروز کنند.

وی افزود: از معاونت برنامه‌ریزی شهرداری درخواست می‌کنم با همکاری حوزه‌های عمران، حمل‌ونقل، فرهنگی و خدمات شهری کل، ضمن تکمیل مطالعات قبلی  و با سیاستگذاری و تجهیز مناطق به لوازم هوشمند مورد نیاز این مهم، در قالب تدوین برنامه‌های کوتاه‌مدت و میانمدت، تدبیر کند و این معاونت فراموش نکند که حرکت در مسیر تحقق چشم اندازهای رؤیایی، نیازمند حل چاله چوله‌های عمرانی، خدماتی، ترافیکی، اجتماعی و امثال آن‌هاست که به چشم من، شما و همه همکاران و همهمردم می آید، اما انگار نه انگار.

عدم رعایت سلسله‌مراتب دانش و تجربه از جمله آفت‌های نظام فرهنگی ایران است

نباتی نژاد با بیان اینکه عدم رعایت سلسله‌مراتب دانش و تجربه از جمله آفت‌های نظام فرهنگی ایران در همه ساحت‌های فردی و سازمانی است، گفت: ضمن توصیه به مدیران و کارشناسان مدیریت شهری برای طی مسیر مطالعاتی مستمر و هدفمند پیرامون مسئولیت تخصصی خود، از مدیریت پژوهش، خلاقیت و فناوری‌های نوین هم درخواست می‌کنم با همکاری پژوهشیاران سازمانی، بسته‌های ماهیانه اختصاصی‌شده از پژوهش‌ها و مطالعات انجام‌شده و در دسترس (اعم از داخلی و خارجی) در پروفایل شبکه مدیریت دانش هر یک از مدیران ارشد، میانی و پایه ارسال و در بروز رسانی دانش و اطلاعات تخصصی مدیران اهتمام ورزند و ضمنا سازوکاری برای تشویق بدوی و تعهد نهایی در اهتمام مدیران و کارشناسان ستادی به مطالعه جستجو، پیش‌بینی و تدوین نمایند.

امکان کشف و خلق فرصت‌های درآمدی در شهرداری وجود دارد

وی با بیان اینکه در اکثر سازمان‌ها و شرکت‌های شهرداری امکان کشف و خلق فرصت‌های درآمدی وجود دارد که متأسفانه بر اثر عدم دانش، بی‌توجهی و یا کم‌توجهی به آن فرصت‌های پنهان، با سازمان‌ها و شرکت‌های زیان‌ده و غیر بهره‌ور مواجهیم، خاطرنشان کرد: از طرف دیگر قیمت تمام‌شده خدمات تخصصی آن سازمان‌ها و شرکت‌ها در مقایسه با رقبای مستقیم و غیر مستقیمشان بسیار بالاست؛ امری که نیاز به واکاوی دقیق دارد. بنابراین، ضمن تاکید بر اهتمام مدیران جدید یا ابقا شده سازمان‌ها و شرکت‌های شهرداری، از مدیریت هماهنگی امور مناطق و سازمان‌ها می‌خواهم که طراحی الگوی کسب‌وکار همه سازمان‌ها و شرکت‌ها در بستر شرایط نوین و با بهره‌گیری از همه دارایی‌های بالقوه و بالفعل مالی، دانشی، سازمانی و ارتباطی در دستور بازطراحی و پیادهسازی قرار گیرد.

نارضایتی شماری از ارباب رجوع از پاسخ‌‌گویی

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان در پایان تصریح کرد: نکته آخر این که متأسفانه نارضایتی شماری از ارباب رجوع مدیریت شهری از خط مقدم پاسخ به درخواست‌ها در بخش‌هایی از مناطق و سازمان‌ها مرتبا به شورا واصل می‌شود. ضمن درخواست از مدیران شهری برای مراقبت بر این موضوع، از معاونت برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی درخواست می‌کنم علاوه بر راهبری بندهای قبلی اشاره‌شده، با استفاده از ابزارهای نوین و فناورانه، سازوکار پرداخت‌های تشویقی و فراتر از حقوق حقه کارکنان صفی را مبتنی بر رضایت عملکرد اعلام‌شده از طرف ارباب رجوع تعریف نمایند و  تدبیری بیندیشند تا عدم رضایت از عملکرد معدودی از نیروها به پای کل مدیریت شهری نوشته نشود.

انتهای پیام/