• 1401-01-31 10:02
  • کد محتوا:54731
کمربند شمالی اصفهان با هدف کاهش بار ترافیکی خیابان جی احداث می‌شود

نایب رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به پروژه کمربند شمالی اصفهان گفت: این پروژه برای کاهش ترافیک خوراسگان به سمت منطقه ۱۰ شهرداری و بزرگراه شهید آقابابایی به سمت شهید چمران اجرا می‌شود که بار ترافیکی خیابان جی را به شدت کاهش می‌دهد و کمک موثری برای این منطقه خواهد بود.

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین‌الملل شورای اسلامی شهر اصفهان، ابوالفضل قربانی در برنامه رادیویی صدای شهر درباره پروژه‌های سال جدید اظهار کرد: امسال با دسته بندی جدیدی از پروژه‌ها روبرو هستیم که منطقه‌ای نام دارند، برخی از این پروژه‌ها در دسته پروژه‌های شاخص و بعضی نیز در دسته پروژه‌های محله‌ای جای می‌گیرند.

وی افزود: پروژه‌های محله محور توسط شهرداری منطقه اجرا می‌شود. رقم‌ این پروژه‌ها عمدتا زیاد نیست و از این دست پروژه‌ها در بودجه سال جاری بسیار است. رقم‌های کلان بودجه به پروژه‌های شاخص اختصاص دارد و گاهی نیز برخی از این پروژه‌ها جنبه ملی دارد، مانند سالن اجلاس، حلقه چهارم حفاظتی و حتی قطارشهری. 

نایب رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: در بسیاری از کشورهای دنیا پروژه‌ قطارشهری جنبه ملی دارد و بودجه کشوری به آن اختصاص پیدا می‌کند اما در اصفهان، به این پروژه به صورت شهری نگاه شده است. 

وی با اشاره به پروژه سالن اجلاس سران بیان کرد: قرار بود دولت برای تکمیل این پروژه کمک کند، قول‌هایی داده و مبالغی هم پرداخت شد اما نه به صورت کامل. با استفاده از روش‌های مختلف، دولت در این پروژه‌ها کمک می‌کند اما نه به آن میزان که به سرعت تکمیل شود. در هر صورت سالن اجلاس یک پروژه ملی و بهره بردار آن وزارت امور خارجه است.

قربانی گفت: حلقه چهارم حفاظتی نیز همین شرایط را دارد. البته چون بین شهرهای مختلف قرار دارد ممکن است بودجه‌ای را که برای این پروژه به بعضی شهرها می‌دهند در اختیار اصفهان قرار ندهند. 

وی با اشاره به پروژه‌های منطقه‌ای اصفهان بیان کرد: یکی از این پروژه‌ها میدان امام علی (ع) است. ابعاد این پروژه ممکن است هنوز برای بسیاری از شهروندان و حتی برخی مسئولان ناشناخته باشد. بحث تملک جلوخان مسجد جامع، تکمیل ساختمان پروژه کمرزرین و موزه مردم شناسی از جمله بخش‌هایی از این پروژه شاخص است که جمعا ۸۹ میلیارد تومان در سال جاری بودجه به آن‌ها اختصاص داده شده است.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به خط دوم قطاری شهری گفت: بالغ بر یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان برای این پروژه از جمله تملک ایستگاه‌های قطارشهری و احداث ایستگاه‌ها در نظر گرفته شده است. ضمن اینکه موفق شدیم قرارداد ۵۹۰ میلیون یورویی را با یک شرکت توانمند داخلی منعقد کنیم تا تمام تجهیزات خط دو را آماده کنند.

وی ادامه داد: حلقه چهارم حفاظتی شهر اصفهان در بودجه سال جاری شش منطقه از اصفهان دارای ردیف است و باید گفت بخش زیادی از این پروژه پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد که نتیجه آن کاهش آلودگی هوا و ترافیک است. 

قربانی با اشاره به پروژه احیای محور چهارباغ عباسی گفت: این محور از نیاصرم تا سی و سه پل احیا خواهد شد. سامان دهی خیابان‌های عالم آرا، شیخ بهایی و کوالالامپور، احیای محور میدان امام حسین (ع) تا میدان امام (ره) در محدوده خیابان سپاه نیز از جمله پروژه‌هایی است که امسال انجام خواهد شد.

وی با اشاره به پروژه کمربند شمالی اصفهان تصریح کرد: این پروژه برای کاهش ترافیک خوراسگان به سمت منطقه ۱۰ شهرداری و بزرگراه شهید آقابابایی به سمت شهید چمران اجرا می‌شود که بار ترافیکی خیابان جی را به شدت کاهش می‌دهد و کمک موثری برای این منطقه خواهد بود.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان خاطرنشان کرد: مباحث مربوط به تملک تخت فولاد نیز در دستور کار قرار دارد که اجرای آن می‌تواند برای احیای این محور تاریخی مذهبی کمک کند و نتیجه آن بسیار ارزشمند خواهد بود.

انتهای پیام/