• 1401-02-10 11:13
  • کد محتوا:54811

مديريت شهري و مديريت خانه هر دو از شاخه‌هاي حكمت عملي است،كه داراي اضلاع پيچيده‌اي است و لازم است براي فهم و توفيق در هر كدام از آنها به دانش تخصصي مربوط به آن مجهز شد. يكي از زواياي مديريت شهري و خانوادگي، مباحث دخل و خرج است كه در انديشه‌هاي عالمان نيز داراي اهميت خاصي بوده و در خور توجه و بازخواني است. اقتضائات اجتماعي حال حاضر در جهان به‌ظاهر عقلاني امروز ضرورت توجه به آموزه‌ها و دستورات ديني و اخلاقي در  آراء اقتصادي را توجيه مي‌كند. در دين مبين اسلام، کاسب و تاجر و بازاری در عرصه اقتصادی در جایگاه بسیار مهمی قرار دارد. پیامبر گرامی(ص) می فرماید:" الجالب الی سوقنا کالمجاهد فی سبیل الله و المحتکر فی سوقنا کالملحد فی کتاب الله؛ واردکننده جنس به بازار اسلامی مانند مجاهد در راه خدا و محتکر در بازار اسلامی همانند ملحد و کافر نسبت به کتاب خدا است."(نهج الفصاحه، حدیث 1317)

 علاوه بر نقش محوري كاسب و بازاري، بازارها هم داراي نقشي كليدي و حياتي در عرصه اقتصادي، سياسي و اجتماعي مي‌باشد تا جاييكه در معماري شهرهاي اسلامي، بازارها به مساجد جامع آن شهرها متّصل مي‌شدند و كاخ‌هاي اقتصاد و حكومت در كنار يكديگر قرار مي‌گرفتند. كه بازارها علاوه بر نقش اقتصادي به ايفاي نقش  سياسي و اجتماعي خود اقدام نمايند. به صورتي كه هركجا انسان‌ها دور هم جمع ميشوند، بدون شك، برخورد افكار مختلف به وجود خواهد آمد و فعاليت‌هاي اجتماعي ـ سياسي شكل خواهد گرفت. بنابراين بازار را از جهت داشتن عناصري مذهبي چون مساجد، تكايا، مدارس و حسينيه‌ها «روح شهر»، و خود بازار را با عناصر و ‌نقش‌هاي فضايي آن «قلب شهر»، و كاسب را «حبيب خدا» معرفي كرده‌اند.

 اهميت و نقش بازار را، مقام معظم رهبري در در سخنراني كه‌ در ديدار با اعضاي‌ جامعه‌ي‌ انجمن‌هاي‌ اسلامي،‌ اصناف‌ و بازار و مجامع‌ امور صنفي‌ سراسر كشور در تاريخ 13 تيرماه 1370  داشتند ميتوان خلاصه كرد  كه فرمودند؛ يك نكته در باب كسبه در نظام و كشور اسلامى اين است كه از دوره‌هاى گذشته تا امروز، كسبه و اصناف و تجار و كسانى كه در كار دادوستد بوده‌اند، اهل عمل به دين و عقيده‌ى دينى و اعتقاد به علماى دين و حضور در كنار آنها بوده‌اند. و بر اساس اين نقش خطاب به بازاراريان به انتظارات خود نسبت به اين گروه اعلام نمودند كه از اصناف مؤمن، بازرگانان متدين، چهره‌هاى انقلابى، سابقه‌داران، جوانان، كسانى كه جبهه‌ها را ديديد، براى جبهه‌ها پشتيبانى كرديد، آن كاروانهاى كذايى را راه انداختيد، چه‌قدر زحمت را تحمل كرديد، كسانى كه در رژيم گذشته آن مبارزات را كردند، آن ايستادگيها را در بازار نشان دادند، كسانى كه در همه‌ى حضورهاى سياسى دوران انقلاب خودشان را نشان دادند و دشمن را مأيوس كردند، بايستى در اساسيترين ميدانها - يعنى ميدان اقتصادى - در خدمت اهداف دولتى و اسلامى و نظام انقلابى - و نه‌فقط براى سود شخصى - يك حضور فعال داشته باشند و داشته باشيم.

 بنابراين هدف از نگارش اين سند تهيه ابعاد و راهبردهاي ايجاد فرهنگسرايي است كه بتواند در كنار ديگر مراكز انديشه و گفتمان ساز، انقلابي و اسلامي در خصوص بازار و كسب و كار  اقدام به فرهنگ‌سازي اخلاق كسب و كار بر اساس آموزه‌هاي اسلامي و انقلابي نمايد و محلي براي رفت و آمد و تبادل نظر بازاريان و كسبه در جهت اهداف اين سند باشد.